השבת מזווית קצת אחרת | על פי אברהם יהושע השל

אור קרסנר

שתף/י לרעך כמוך!

ואהבת?

מאז שאני מכירה את עצמי השבת תמיד הייתה חלק חשוב מחיי, משום שהיא הייתה טבועה בי מאז ומעולם, כבחורה שגדלה בהווי דתי, למרות שהורי פתחו בפני את האפשרות לבחור האם להמשיך לשמור את השבת או לסטות מן הדרך – תמיד בחרתי להאמין גם כשהיו לי שאלות שלא בהכרח מצאתי תשובות.

אני זוכרת את הימים שבהם אמי הייתה מדליקה נרות. זה היה הזמן שלי להתבודד עם עצמי בחדר, לשחק בלגו, או לקרוא ספר שלא הספקתי לקרוא משום ששגרת היום יום מנעה ממני להרגיש את התחושה הזאת שאני יכולה סוף סוף להתחבר לעצמי ולהתנתק מפני כל הפיתויים מסביבי, לנסוע, להדליק טלוויזיה. כאשר מגיעה השבת אני מתחברת לעצמי מחדש ורואה סוף סוף את בורא עולם.

כאשר התחלתי ללמוד בתוכנית אלול, חשתי הרגשה שונה בשבתות במדרשה. השבת נהפכה להיות אפילו יותר משמעותית ממה שחשבתי קודם לכן. למרות שגם בעבר היא הייתה חלק משגרת חיי, במדרשה היא הופכת לאוניברסלית במובן מסוים, כי אני זוכה לשמור אותה עם אנשים שונים שהכרתי בתוכנית, שלא כולם הגיעו מהמסגרת הדתית שבה גדלתי. כך אני זוכה לראות את השבת מזווית קצת אחרת.

אחד מהשיעורים שזכורים לי היה על רבי אברהם יהושע השל, בהנחיית דרור בונדי. בהתחלה חשתי הסתייגות מהשיעור במידה מסוימת, מפני שלא הסכמתי עם דעותיו של השל, ומדי פעם גיחכתי לעצמי כאשר המרצה היה אומר שהקשר בין אלוהים לאדם הוא נמשל לקשר בין ישראל לאלוהים. מה הוא בעצם מנסה לומר כשהוא ממשיל את הקשר בין ישראל לקשר אינטימי?

לאחר סיום התכנית, המשכתי להגיע לעוד שבתות משותפות של המדרשה, בעיקר לשבתות של חברי למחזור. באחת משיחותיי עם החברים מצאתי את עצמי משוחחת עם אחד מחברי, וראיתי שהוא מחזיק בידו את הספר של השל, "השבת". בהמשך הבנתי שהגישה של החבר הזה כלפי השבת השתנתה, כי כאשר הכרתי אותו בתחילת התוכנית הוא הגדיר את עצמו כבן אדם שלא אוהב להגדיר את עצמו כ"מאמין", שהוא למעשה בן אדם לא דתי. זה גרם לי יותר להסתקרן ולגלות מה עומד מאחורי ההחלטה שלו.

ערב שבת נמשך ושוב נפגשנו כל החברים אבל הפעם נפגשתי עם אותו בחור הזה לבד, חשתי לפתע שכל העולם עוצר מלכת, ואז סוף סוף הבנתי למה בעצם התכוון המרצה באותם ערבים שדיבר איתנו על אברהם יהושע השל. הבנתי למה הוא התכוון כאשר הוא המשיל את עם ישראל ואלוהים לקשר זוגי. כאשר השבת מגיעה אל חיינו, אנחנו מבדילים אותה מיום חול רגיל. שבת היא זמן של קודש, אין את הפיתויים ואת שגרת היום הרגילה שלנו. השבת היא רגע שאנחנו נפגשים עם האנשים האהובים עלינו, הזמן שיש לנו כדי להקדיש לאחר ולאהוב אותו. זה כמו להיתקע בפקק תנועה עם הבן האדם האהוב עלינו מכל, ובאותו הזמן להיפגש עם אלוהים מחדש, כאשר אנו פונים באכפתיות לאיש ורעהו. נוצר רגש אהבה או זמן אינטימי, השבת הוא רגע קדוש בין אלוהים לאדם.

באותו רגע הבנתי מה היא מצוות השבת. השבת קיימת לא רק על מנת שלא נעשה מלאכות שביום יום אדם רגיל עושה, או להתפלל שלוש תפילות ביום. שבת היא זמן להיות עם האנשים שאני אוהבת, משפחה, חברים או אפילו עם בן זוג ולחוש את התחושה הרוחנית ואת הקשר ביני לבין אלוהים, תחושה שלא ארגיש לעולם אם לא אשמור את מצוות השבת.

כתיבת תגובה

מומלצים:

חנוכת בית, חנוכת חוץ

חנוכה – אמצע החורף, אפשר לומר – הוא חג שמציינים אותו מדי יום עם המשפחה בבית, בסוף היום. הרוחות יכולות לנשוב ולשרוק כאוות נפשן, הגשם יכול להינתך בעוצמה בניסיון נואש להשתתף בחגיגה, אבל אני והמשפחה שלי נעמוד בין ארבע קירות בטוחים, מסביב לנרות, ונחכה לרגע שאבא ישאל "מי שר איתי 'מי ימלל' בשני קולות?" כדי לגלגל עיניים ולצחוק עליו.

קרא/י עוד »

ריקוד של גשם במדבר

בשוך הסערה (ובשוך הריקודים העליזים של ילדי המדבר הצמאים לגשם) ישבו לפגישה צוות החקלאות של הקיבוץ, להעריך נזקים, לחשוב יחד איך מתחילים לשקם את החורבן, ו…לשאול יחד שאלות קיומיות

קרא/י עוד »

זה לא נגמר עד שסבא שר

ברומניה, כך סיפר סבא, בכל מוצאי שבת היו מזמינים הוריו כרכרה רתומה לסוס, לוקחים את שני בניהם ויוצאים למסעדה ולאחר מכן לאופרה. סבא תמיד אהב אופרה ומחזמרים (תודה אקדמיה על התיקון המבאס)

קרא/י עוד »

הבעיה הבסיסית

למדינת ישראל יש הרבה בעיות. ואנחנו הישראלים אוהבים לדבר על הבעיות שלנו, להסביר איך הגענו לכאן, להציע פתרונות. לפעמים מרגיש שאנחנו מדברים על אותן בעיות כבר שנים אבל לא הרבה משתנה

קרא/י עוד »

סיפור על גמרא, בירה וחלומות

מה הקשר בין פרנקפורט, בוסטון, בית מדרש, מסעדה וצ'יפס יהודי? אז זהו, מסתבר שיש קשר מעניין מאוד. כתבה שפורסמה ב- Jewish Insider בתחילת אוגוסט על הקמתו של בית מדרש-מסעדה בבוסטון משכה את תשומת ליבי ויצאתי לחקור.

קרא/י עוד »

על שני כיסים

בין ראש השנה ליום הכיפורים, בין אריק איינשטיין לעמיר בניון, בין הפתק שבכיס האחד לפתק שבכיס השני, בין השנה היוצאת לזו שנכנסת. 1. מסופר על

קרא/י עוד »