ילד הריאלטי אינו אשם

אחריות הפרט והחברה על הרוע

אחיה אדלשטיין

שתף/י לרעך כמוך!

ואהבת?

בפרשת נח מובאים שלושה סיפורים שאינם קשורים לכאורה: שחיתות הארץ והשמדתה במבול, גילוי ערוותו של נח וכיסויו ומגדל בבל ובלילת השפה. סיפורים אלה הם בעצם שלושה תיאורים של רוע מסוגים שונים כאשר "שכר עבירה-עבירה", כלומר, עונשו של החטא מובנה בתוכו.

הראשון, "כי שיחת כל בשר", מתאר את הרוע המובנה באדם ובחיה שעליו אומר אלוקים "יצר לב האדם רע מנעוריו", מצב מובנה המביא לכליה – הרוע מטבעו משמיד את עצמו. השני, הפאסיבי, הוא שחם רואה את ערוות אביו ורץ לספר, אולי בתמימות, אולי בביקורת, אבל החטא הוא בעיניו של המתבונן – כצופה טלוויזיה המתלונן באוזני כל שומע שלא יאומן כי ישודר. עונשו הוא שבנו ארור מפיו של אביו (נח) המתערטל. אבל מה אשם הבן? אותו הבן ששומע את אביו עוסק בגילוי ערווה יגדל ארור, כבר לא ידע להבחין בין ערווה לגילוי, מציאות ריאליטי.הסיפור האחרון, מגדל בבל, הוא המעורפל ביותר. מהו הרוע בבניה משותפת? הסיפור מפרט את שיתוף הפעולה ואת ההחלטה תמימת הדעים לבנות עיר ובמרכזה מגדל. סיפורה של חברה המשתפת את כל כוחה במאמץ לבניית חברת מופת, אזור נוחות נטול אחריות. בחברה שכזו, הכל יודעים מהו הרע אבל כולם שותפים בו, אין אחריות על הפרט, הכל נסיבתי. ילד הריאליטי אינו אשם אלא אביו ויצרו שרע מנעוריו בלאו הכי.

כולם צופים בפורנו אך מחוקקים חוקים להגבילו.
כולם נואפים אבל שוללים מהנואף מזונות אם נתפס.
כולם שווים ודומים, מטושטשי זהות.
אכזריות בשם הצדק במתק שפתיים.

חברה כזו סופה ששפתה תתבלבל במרדף עקר אחר פוליטיקלי קורקט. משטרת השפה מבולבלת בעצמה, רודפת סחור סחור אחר דרכים נוספות לסירוס המילה במקום ברית עם המילה. המגדל, היכל הצדק, מתפורר מחוסר באשמים. אין דין ואין דיין.

המבנה ההפוך מהמגדל הנטוע בקרקע וראשו בשמים הוא התיבה. האדם שאינו תמים דעים עם אחרים בצדק חיצוני ומנותק, אלא צדיק תמים – צדיק מלשון צדק ומשפט ותמים מלשון אחד – מאוחד עם עצמו ועם אלוהיו ובצדקת דרכו בונה את אזור הנוחות שלו במו ידיו. זה נח. מבנה יציב וחזק מבפנים ומבחוץ כשבסיסו העיקרי הוא האמונה בצדקת הדרך יכול להכיל את המשפחה ואף את כל החיים כולם, לעמוד איתן תוך תנועה יחד עם כל טלטלות המציאות עד היבשה הבאה.

כתיבת תגובה

מומלצים:

על החורבן הצפוי והרשות הנתונה

לפעמים,כשאני מדברת עם סבתא שלי – אני מדמיינת שיחות עם הנכדה העתידית שלי. אנחנו בסלון, עם כוס תה, היא על שרפרף עץ, אני על איזו כורסת זקנים כזו, מנסה לגלגל לעצמי שיחה בראש ולדמיין: מה יעניין אותה? מה חשוב שאתאמץ לזכור כדי שאוכל לספר?

קרא/י עוד »

"ואל תעוררו את השנאה שלא תחפץ"

השיפוט, הכעס וההתנשאות, גם הם עוול, גם הם חורבן, אינם יכולים להיות הפתרון לחורבן הפיזי של המערכת האקולוגית. התיקון הפיזי קשור בתיקון הנפשי ולאופן בו נבחר לדבר על המשבר איש עם רעהו.

קרא/י עוד »
על מחאת המורות והמורים

על מחאת המורים והמורות

המערכת מדממת. זה נשמע ביטוי דרמטי, אבל בהיעדר השכר וגם התנאים המתאימים, מורות טובות ואיכותיות פשוט עוזבות. כמות החוסרים היא מטורפת, וההשפעה על בתי הספר

קרא/י עוד »

פונדקאות אקטיבסטית

*פורסם במקור בפרופיל הפייסבוק של שלומית* החלטה מרגשת מאוד התקבלה השבוע בבג"ץ בנוגע לאישור הליך פונדקאות לזוגות גברים. איתה הגיעו עדת המבקרים והחוששים, לגבי הרחבת

קרא/י עוד »