ילד הריאלטי אינו אשם

אחריות הפרט והחברה על הרוע

אחיה אדלשטיין

שתף/י לרעך כמוך!

ואהבת?

בפרשת נח מובאים שלושה סיפורים שאינם קשורים לכאורה: שחיתות הארץ והשמדתה במבול, גילוי ערוותו של נח וכיסויו ומגדל בבל ובלילת השפה. סיפורים אלה הם בעצם שלושה תיאורים של רוע מסוגים שונים כאשר "שכר עבירה-עבירה", כלומר, עונשו של החטא מובנה בתוכו.

הראשון, "כי שיחת כל בשר", מתאר את הרוע המובנה באדם ובחיה שעליו אומר אלוקים "יצר לב האדם רע מנעוריו", מצב מובנה המביא לכליה – הרוע מטבעו משמיד את עצמו. השני, הפאסיבי, הוא שחם רואה את ערוות אביו ורץ לספר, אולי בתמימות, אולי בביקורת, אבל החטא הוא בעיניו של המתבונן – כצופה טלוויזיה המתלונן באוזני כל שומע שלא יאומן כי ישודר. עונשו הוא שבנו ארור מפיו של אביו (נח) המתערטל. אבל מה אשם הבן? אותו הבן ששומע את אביו עוסק בגילוי ערווה יגדל ארור, כבר לא ידע להבחין בין ערווה לגילוי, מציאות ריאליטי.הסיפור האחרון, מגדל בבל, הוא המעורפל ביותר. מהו הרוע בבניה משותפת? הסיפור מפרט את שיתוף הפעולה ואת ההחלטה תמימת הדעים לבנות עיר ובמרכזה מגדל. סיפורה של חברה המשתפת את כל כוחה במאמץ לבניית חברת מופת, אזור נוחות נטול אחריות. בחברה שכזו, הכל יודעים מהו הרע אבל כולם שותפים בו, אין אחריות על הפרט, הכל נסיבתי. ילד הריאליטי אינו אשם אלא אביו ויצרו שרע מנעוריו בלאו הכי.

כולם צופים בפורנו אך מחוקקים חוקים להגבילו.
כולם נואפים אבל שוללים מהנואף מזונות אם נתפס.
כולם שווים ודומים, מטושטשי זהות.
אכזריות בשם הצדק במתק שפתיים.

חברה כזו סופה ששפתה תתבלבל במרדף עקר אחר פוליטיקלי קורקט. משטרת השפה מבולבלת בעצמה, רודפת סחור סחור אחר דרכים נוספות לסירוס המילה במקום ברית עם המילה. המגדל, היכל הצדק, מתפורר מחוסר באשמים. אין דין ואין דיין.

המבנה ההפוך מהמגדל הנטוע בקרקע וראשו בשמים הוא התיבה. האדם שאינו תמים דעים עם אחרים בצדק חיצוני ומנותק, אלא צדיק תמים – צדיק מלשון צדק ומשפט ותמים מלשון אחד – מאוחד עם עצמו ועם אלוהיו ובצדקת דרכו בונה את אזור הנוחות שלו במו ידיו. זה נח. מבנה יציב וחזק מבפנים ומבחוץ כשבסיסו העיקרי הוא האמונה בצדקת הדרך יכול להכיל את המשפחה ואף את כל החיים כולם, לעמוד איתן תוך תנועה יחד עם כל טלטלות המציאות עד היבשה הבאה.

כתיבת תגובה

מומלצים:

ריקוד של גשם במדבר

בשוך הסערה (ובשוך הריקודים העליזים של ילדי המדבר הצמאים לגשם) ישבו לפגישה צוות החקלאות של הקיבוץ, להעריך נזקים, לחשוב יחד איך מתחילים לשקם את החורבן, ו…לשאול יחד שאלות קיומיות

קרא/י עוד »

זה לא נגמר עד שסבא שר

ברומניה, כך סיפר סבא, בכל מוצאי שבת היו מזמינים הוריו כרכרה רתומה לסוס, לוקחים את שני בניהם ויוצאים למסעדה ולאחר מכן לאופרה. סבא תמיד אהב אופרה ומחזמרים (תודה אקדמיה על התיקון המבאס)

קרא/י עוד »

הבעיה הבסיסית

למדינת ישראל יש הרבה בעיות. ואנחנו הישראלים אוהבים לדבר על הבעיות שלנו, להסביר איך הגענו לכאן, להציע פתרונות. לפעמים מרגיש שאנחנו מדברים על אותן בעיות כבר שנים אבל לא הרבה משתנה

קרא/י עוד »

סיפור על גמרא, בירה וחלומות

מה הקשר בין פרנקפורט, בוסטון, בית מדרש, מסעדה וצ'יפס יהודי? אז זהו, מסתבר שיש קשר מעניין מאוד. כתבה שפורסמה ב- Jewish Insider בתחילת אוגוסט על הקמתו של בית מדרש-מסעדה בבוסטון משכה את תשומת ליבי ויצאתי לחקור.

קרא/י עוד »

על שני כיסים

בין ראש השנה ליום הכיפורים, בין אריק איינשטיין לעמיר בניון, בין הפתק שבכיס האחד לפתק שבכיס השני, בין השנה היוצאת לזו שנכנסת. 1. מסופר על

קרא/י עוד »