כאשר אבדתי, אלוהים

שלמה נטר

שתף/י לרעך כמוך!

ואהבת?

במגילה העתיקה, מסופר על אישה שהצהירה במצבה שמוכנה היא את נפשה לאבד. אסתר המלכה היהודיה נאלצה לגשת אל המלך ובכך הסתכנה בהוצאה להורג, בדעה שאם תצליח לדבר על ליבו תוכל אולי ורק אולי לגרום להצלת אנשיה וכל העם היהודי. ברגע החלטתה אמרה לעצמה בעיקר, וכאשר אבדתי אבדתי.

היא הכינה את עצמה לצאת למערכה, עם ספק גדול שתחזור ותחיה. אולי לא נותרה לה ברירה, ואולי כן. מבחינה רגשית, יש להבין על מה מדובר, זה סערת רגשות דתית וקיומית. אדם אשר ימצא עצמו מאמין וגם שרוי במשבר של מציאות, מוכרח לחוש באובדנו, וזאת בכדי להרוויח את נפשו בחזרה אך תוך כדי אפילו להשלים מערכה גדולה ואלוהית.

זהו משבר קיומי, כזה של חוסר ביטחון וספק גדול שסוחף את כל נפש האדם. אך אלה דווקא הם הרגעים הגדולים ביותר של אמונה צרופה. הרי אם ידוע לי שאלטרנטיבה כזו או אחרת תוביל אותי בדרך סלולה לשכר טוב וגמול, אז מה הטעם באובדן הנפש? דרך כזאת אינה אלא אמונה קטנה ומצומצת, של בטחה ולא משבר.

הדרך הצרה היא המשבר, אובדן הכול בשביל הליכה באפלה, מתוך אמונה בקריאת האינסוף ואלוהי הבלתי-נראה. ראשית אמונה היא, כך הגה קירקגור אבי הקיומית הדתית, בספק. וראו, שבמגילה כידוע אלוהים לא מופיע במפורש. עובדה מיוחדת זו הולמת את הדבר עליו אני עומד כאן, קיומיות בת רגשות אהבה שנאה ואמונה בודדת בישועה מעורפלת.

pas shushani

כתיבת תגובה

מומלצים:

על החורבן הצפוי והרשות הנתונה

לפעמים,כשאני מדברת עם סבתא שלי – אני מדמיינת שיחות עם הנכדה העתידית שלי. אנחנו בסלון, עם כוס תה, היא על שרפרף עץ, אני על איזו כורסת זקנים כזו, מנסה לגלגל לעצמי שיחה בראש ולדמיין: מה יעניין אותה? מה חשוב שאתאמץ לזכור כדי שאוכל לספר?

קרא/י עוד »

"ואל תעוררו את השנאה שלא תחפץ"

השיפוט, הכעס וההתנשאות, גם הם עוול, גם הם חורבן, אינם יכולים להיות הפתרון לחורבן הפיזי של המערכת האקולוגית. התיקון הפיזי קשור בתיקון הנפשי ולאופן בו נבחר לדבר על המשבר איש עם רעהו.

קרא/י עוד »
על מחאת המורות והמורים

על מחאת המורים והמורות

המערכת מדממת. זה נשמע ביטוי דרמטי, אבל בהיעדר השכר וגם התנאים המתאימים, מורות טובות ואיכותיות פשוט עוזבות. כמות החוסרים היא מטורפת, וההשפעה על בתי הספר

קרא/י עוד »

פונדקאות אקטיבסטית

*פורסם במקור בפרופיל הפייסבוק של שלומית* החלטה מרגשת מאוד התקבלה השבוע בבג"ץ בנוגע לאישור הליך פונדקאות לזוגות גברים. איתה הגיעו עדת המבקרים והחוששים, לגבי הרחבת

קרא/י עוד »