נר שביעי של חנוכה

ענת סילברסטון

שתף/י לרעך כמוך!

ואהבת?

 
"שמעוני אחיי ודודיי: ומה בשביל שעמדתי לפני צדיקים ערומה בלי שום עבירה הרי אתם מתקנאים בי – ואין אתם מתקנאים למסרני ביד ערל להתעלל בי?!"
(מדרש 'מעשה חנוכה')
 
את הזעקה הזאת, של חנה בת מתתיהו כהן גדול, אנחנו מציינות ומציינים היום, נר שביעי של חנוכה, הלוא הוא "חג הבנות" – "עיד אל בנאת". בקהילות יהודי צפון אפריקה חוגגים מזה דורות, ביום הזה ממש, את הנשים, את הנשיות ואת הגבורה הנשית – של יהודית, של אסתר, ושל חנה בת מתתיהו המסרבת להישלח לידיו המתעללות של ההגמון, חושפת את גופה בפני הקהל וזועקת את זעקתן של הנשים כולן במחאה אמיצה ומטלטלת.

הזעקה של חנה ממשיכה להדהד והיא נמצאת איתנו כאן במלוא עצמתה. יותר ויותר נשים סביבנו, כמו חנה ההיא, קמות באומץ ובגבורה, נחשפות וחושפות דיכוי, השפלה וכאב, ואומרות: עד כאן. לא עוד. גם בישראל 2016 הנר השביעי הוא נר של גבורה נשית, של חשיפת עוולות, של הוצאה לאור את מה שעד כה היה חבוי בעלטה. חג הבנות הוא חג של אחווה נשית, של עוצמה, של רדיפת צדק, ושל תפילה לתיקון עולם.
 
היום, נר שביעי של חנוכה, אנחנו מאמצות את המסורת הנשית הזאת, חוגגות אותה ואת הגיבורות שלה – מאז ועד היום.
 
עיד אל בנאת שמח

לפוסט הזה יש 2 תגובות

  1. שירה בן אלי

    היי שירה, מה המקורות לציון היום עיד אל בנאת?

כתיבת תגובה

מומלצים:

על החורבן הצפוי והרשות הנתונה

לפעמים,כשאני מדברת עם סבתא שלי – אני מדמיינת שיחות עם הנכדה העתידית שלי. אנחנו בסלון, עם כוס תה, היא על שרפרף עץ, אני על איזו כורסת זקנים כזו, מנסה לגלגל לעצמי שיחה בראש ולדמיין: מה יעניין אותה? מה חשוב שאתאמץ לזכור כדי שאוכל לספר?

קרא/י עוד »

"ואל תעוררו את השנאה שלא תחפץ"

השיפוט, הכעס וההתנשאות, גם הם עוול, גם הם חורבן, אינם יכולים להיות הפתרון לחורבן הפיזי של המערכת האקולוגית. התיקון הפיזי קשור בתיקון הנפשי ולאופן בו נבחר לדבר על המשבר איש עם רעהו.

קרא/י עוד »
על מחאת המורות והמורים

על מחאת המורים והמורות

המערכת מדממת. זה נשמע ביטוי דרמטי, אבל בהיעדר השכר וגם התנאים המתאימים, מורות טובות ואיכותיות פשוט עוזבות. כמות החוסרים היא מטורפת, וההשפעה על בתי הספר

קרא/י עוד »

פונדקאות אקטיבסטית

*פורסם במקור בפרופיל הפייסבוק של שלומית* החלטה מרגשת מאוד התקבלה השבוע בבג"ץ בנוגע לאישור הליך פונדקאות לזוגות גברים. איתה הגיעו עדת המבקרים והחוששים, לגבי הרחבת

קרא/י עוד »