הלכלוך הוא מופלא

דברים לפרשת צו

אורן וינטראוב

שתף/י לרעך כמוך!

ואהבת?

בפרשת השבוע, פרשת 'צו', מתוארת עבודת הקורבן למזבח. הדם והשמן, הקושי והדיוק, עולים מכל פסוק ופסוק. איך ייתכן שמלאכת המזבח כה מלוכלכת, כה קטנונית?

העבודה איננה נקייה. כאשר אנו יוצרים, אנו לוקחים את הקיים ושואפים לשפרו. פעמים רבות אנו חשים תסכול נוכח הקשיים, הנפילות והסרבול הכרוכים בעבודה. מנגד: הבריאה – הופעת היש מן האין – היא יצירה נקייה. אך האדם שבורא עושה זאת רק מתוך העבודה. כדי ליצור באמת – צריך להתלכלך.

אבל הלכלוך הוא מופלא. הוא מזכיר לנו את כוחנו מחד ואת קטנותנו מאידך, באיזון מופלא של ענווה.
יש באפשרותנו להביא כל-כך הרבה טובה לעולם, יש ביכולתנו לתקן את המידות, ויש ביכולתנו לתת חיוך דק מן הדק. אך כל זה כרוך במאמץ.

אולי אנו למדים מן הפרשה כי בעוד שעבודת השם הקדומה איננה עבודה נקייה – היא מקודשת. אנו למדים כי הנביא הגדול ביותר משה והכהן הגדול ביותר אהרון, שזה עתה הוסמך לתפקידו, קורעים גופם ונשמתם מעבודה קשה – עבודה שהיא טהורה.

בתוך בליל האיברים, הרקמות והדם המתוארים בפרשה – מתגלה לה הנשמה. אם האדם בורא, הרי זו רק מתוך העבודה המלוכלכת. בכך באותה עת, הוא נבדל מאלוקים מחד ומגלם את צלם אלוקים מאידך.
כפי ששרו שוטי הנבואה: 'כי הרי דבר ידוע, שבאהבה נברא עולם'. האהבה מצריכה מחויבות, מאמץ, התמודדות עם אתגרים, ולא תמיד היא נקייה. כל דבר בעל ערך בחיינו נרכש בעבודה קשה והתמדה.
זו הדרך למידה רוחנית יותר.
הצטרפתי רק לפני רגע לקהילת הבוגרים של מדרשת עין פרת, ובזמן שלמדנו באלון, בית פרת ירושלים החדש נבנה. המקום לא נברא במילים, הוא נבנה במעשים. העבודה כאן הייתה גדושה בלכלוך של הצבע הלבן, והסיוד, וההתקנה, שלא לדבר על החששות והלחצים. וגם כעת שהוא בנוי, לא יוכל להתקיים רק במלים, אלא בניקיון ובטיפוח ובדאגה אינסופית.
השבת נכנסת לה. אנו נחים מהמלאכה ומתכנסים לבריאה. שמחים ביחד, שרים ביחד, אוהבים ביחד.
במהלך השבוע התלכלכנו כל אחת ואחד מאתנו בעבודה שלנו; עבודת הגוף, ועבודת הנפש. כעת זו הזדמנות להתכנס למנוחת הבריאה.
אני מזמין אותנו לדקה של דומייה, לנוכחות מלאה בחוויה הזו.
שבת שלום.

לפוסט הזה יש 2 תגובות

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    יפה מאוד 🙂 שבת שלום ומועדים לשמחה!

  2. מור

    יפה כתבת הלוואי שנמשיך לפעול לדברים טובים יישר כוח ושבת שלום

כתיבת תגובה

מומלצים:

על החורבן הצפוי והרשות הנתונה

לפעמים,כשאני מדברת עם סבתא שלי – אני מדמיינת שיחות עם הנכדה העתידית שלי. אנחנו בסלון, עם כוס תה, היא על שרפרף עץ, אני על איזו כורסת זקנים כזו, מנסה לגלגל לעצמי שיחה בראש ולדמיין: מה יעניין אותה? מה חשוב שאתאמץ לזכור כדי שאוכל לספר?

קרא/י עוד »

"ואל תעוררו את השנאה שלא תחפץ"

השיפוט, הכעס וההתנשאות, גם הם עוול, גם הם חורבן, אינם יכולים להיות הפתרון לחורבן הפיזי של המערכת האקולוגית. התיקון הפיזי קשור בתיקון הנפשי ולאופן בו נבחר לדבר על המשבר איש עם רעהו.

קרא/י עוד »
על מחאת המורות והמורים

על מחאת המורים והמורות

המערכת מדממת. זה נשמע ביטוי דרמטי, אבל בהיעדר השכר וגם התנאים המתאימים, מורות טובות ואיכותיות פשוט עוזבות. כמות החוסרים היא מטורפת, וההשפעה על בתי הספר

קרא/י עוד »

פונדקאות אקטיבסטית

*פורסם במקור בפרופיל הפייסבוק של שלומית* החלטה מרגשת מאוד התקבלה השבוע בבג"ץ בנוגע לאישור הליך פונדקאות לזוגות גברים. איתה הגיעו עדת המבקרים והחוששים, לגבי הרחבת

קרא/י עוד »