וַיִּוָּתֵר יַעֲקֹב, לְבַדּוֹ

דני סגל

שתף/י לרעך כמוך!

ואהבת?

וַיִּוָּתֵר יַעֲקֹב, לְבַדּוֹ.

יעקב נמצא לבדו.

לבד – כי כולם עברו את הנחל. חז"ל אומרים שחזר לבדו לקחת פכים קטנים והוא נשאר מעברו השני.

לבד – כי עמוק בנפש הוא במקום אחר. כי גם אם כולם עוברים את הנחל ביחד, הם לא עוברים את אותו נחל. עבור רחל ולאה והילדים, מסמל מעבר היבוק את העזיבה הסופית של בית אביהם ומסע אל ארץ אחרת; עבור יעקב זאת השיבה חזרה אל הארץ המובטחת.

לבד – כי הוא עובר חוויה אחרת. יעקב נכנס לברית ולהבטחה, והוא מבין ויודע שהוא צריך להיות ראוי לה. בידיעה הזאת הוא ממש לבד לבד .

אפילו שתאומים, הם אף פעם לא לבד. הרי מרגע ראשון שעלתה מחשבתם בעולם הם יחד. אבל עד כמה שההרגשה הזאת היא קסומה, אם התאום שלך צועד לקראתך ובמקום שאתה תהיה לצדו – 400 איש עמו, כנגדך, אפילו תאום יכול להרגיש לבד ואולי הכי לבד, כי הקב"ה לא עונה לתפילותיו. בתורה, בכל מקום שאדם מתפלל, יש תגובה של הקדוש ברוך הוא. גם אם היא לא נענית, או לא נענית במלואה – יש תגובה.

וכאן יעקב זועק מעמקי לבו: קָטֹנְתִּי מִכֹּל הַחֲסָדִים וּמִכָּל הָאֱמֶת אֲשֶׁר עָשִׂיתָ אֶת עַבְדֶָּך; כִּי בְמַקְלִי עָבַרְתִּי אֶת הַיַּרְדֵּן הַזֶּה וְעַתָּה הָיִיתִי לִשְׁנֵי מַחֲנוֹת. הַצִּילֵנִי נָא מִיַּד אָחִי, מִיַּד עֵשָׂו. כִּי-יָרֵא אָנֹכִי אֹתוֹ פֶּן יָבוֹא וְהִכַּנִי אֵם עַל-בָּנִים. וְאַתָּה אָמַרְתָּ: הֵיטֵב אֵיטִיב עִמְָּך וְשַׂמְתִּי אֶת-זַרְעֲָך כְּחוֹל הַיָּם אֲשֶׁר לֹא יסָּפֵר מֵרֹב.

הבטחת לי כל כך הרבה, אומר יעקב, ומתפלל ושואל על שהובטח לו.

ולאחר התפילה הכל כך עמוקה הזאת – שתיקה א-לוקית.

– – –

לפנות בוקר מבין יעקב שגם שתיקה היא מענה. השתיקה הא-לוקית היא שאפשרה לו לצאת מבדידותו, אפשרה לו לשרות ולהיות עם א-להים ואנשים, אפשרה לו להפוך מיעקב לישראל.

כִּי שָׂרִיתָ עִם אֱלֹהִים וְעִם אֲנָשִׁים – וַתּוּכָל.

יעקב לא יכול לעבור את הנחל למקום חדש.

ישראל יכול.

גם למלאך גם למעבר הנחל, וגם למפגש עם עשיו.

*להשארת תגובות – גללו מטה*

כתיבת תגובה

מומלצים:

חנוכת בית, חנוכת חוץ

חנוכה – אמצע החורף, אפשר לומר – הוא חג שמציינים אותו מדי יום עם המשפחה בבית, בסוף היום. הרוחות יכולות לנשוב ולשרוק כאוות נפשן, הגשם יכול להינתך בעוצמה בניסיון נואש להשתתף בחגיגה, אבל אני והמשפחה שלי נעמוד בין ארבע קירות בטוחים, מסביב לנרות, ונחכה לרגע שאבא ישאל "מי שר איתי 'מי ימלל' בשני קולות?" כדי לגלגל עיניים ולצחוק עליו.

קרא/י עוד »

ריקוד של גשם במדבר

בשוך הסערה (ובשוך הריקודים העליזים של ילדי המדבר הצמאים לגשם) ישבו לפגישה צוות החקלאות של הקיבוץ, להעריך נזקים, לחשוב יחד איך מתחילים לשקם את החורבן, ו…לשאול יחד שאלות קיומיות

קרא/י עוד »

זה לא נגמר עד שסבא שר

ברומניה, כך סיפר סבא, בכל מוצאי שבת היו מזמינים הוריו כרכרה רתומה לסוס, לוקחים את שני בניהם ויוצאים למסעדה ולאחר מכן לאופרה. סבא תמיד אהב אופרה ומחזמרים (תודה אקדמיה על התיקון המבאס)

קרא/י עוד »

הבעיה הבסיסית

למדינת ישראל יש הרבה בעיות. ואנחנו הישראלים אוהבים לדבר על הבעיות שלנו, להסביר איך הגענו לכאן, להציע פתרונות. לפעמים מרגיש שאנחנו מדברים על אותן בעיות כבר שנים אבל לא הרבה משתנה

קרא/י עוד »

סיפור על גמרא, בירה וחלומות

מה הקשר בין פרנקפורט, בוסטון, בית מדרש, מסעדה וצ'יפס יהודי? אז זהו, מסתבר שיש קשר מעניין מאוד. כתבה שפורסמה ב- Jewish Insider בתחילת אוגוסט על הקמתו של בית מדרש-מסעדה בבוסטון משכה את תשומת ליבי ויצאתי לחקור.

קרא/י עוד »

על שני כיסים

בין ראש השנה ליום הכיפורים, בין אריק איינשטיין לעמיר בניון, בין הפתק שבכיס האחד לפתק שבכיס השני, בין השנה היוצאת לזו שנכנסת. 1. מסופר על

קרא/י עוד »